Przebieg zajęć

 

 1. Powitanie dzieci.

 

Zabawa całą grupę przy piosence na powitanie.

Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny i kawalerowie poprzez wróżby próbowali dowiedzieć się o swoim losie. Kiedy odbędzie się ich ślub? Jak ma na imię przyszły mąż czy żona? Spośród wielu andrzejkowych wróżb do naszych czasów przetrwały dwie najważniejsze. Pierwsza to przestawianie butów. Dziewczyna, której but pierwszy przekroczy próg, najwcześniej wyjdzie za mąż. Druga to lanie wosku przez dziurkę od klucza. Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa i właśnie do takiej wesołej, wspólnej zabawy zapraszam wszystkie dzieci i dorosłych.

Odczytanie listu znalezionego w sali.

„Zapewne zastanawiacie się kim jestem i  jaki jest powód naszego spotkania. Jestem Czarodziejką z Czarnej Góry i chciałabym opowiedzieć Wam o zwyczajach w dniu Świętego Andrzeja.  Posłuchajcie  a wszystkiego się dowiecie. Są różne sposoby, żeby przewidzieć, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym.

Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa, będąca zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji.  Zapraszam więc i Was na wspólną zabawę andrzejkową. Dla Was zostawiam listy przyniesione przez moich przyjaciół – nietoperzy. Proszę odczytujcie je w odpowiedniej kolejności, jakie wskazują cyfry”. Listy wprowadza Was w zaczarowany świat wróżb. Do zobaczenia.”

Rozmowa kierowana przez nauczyciela na podstawie listu.

 1. Zadanie I

Jednak, aby sprawdzić czy wróżby się spełniają, musimy trochę sami  poczarować. Na środku sali stoi kolorowe pudełko. Każde dziecko odszukuje w sali nietoperza i powtarzając zaklęcie po nauczycielce zbliża się do środka koła i wrzuca go do środka. Wcześniej prowadzą gimnastykę do wiersza ” Miś gimnastykę dziś prowadzi”.

Hokus – Pokus, mary – dary,

Niech się spełnią andrzejkowe czary.

Czary – mary, czary – mary,

Aby wróżby się spełniły złóżmy dary.

Nauczycielka zwraca uwagę dzieci na listy przyniesione przez nietoperze, których adresatem jest czarodziejka. Dziecko zdejmuje pierwszy list od czarodziejki i  nauczycielka odczytuje go dzieciom.

 1. Zadanie II

Kochane Dzieci!!!

Mam nadzieję, że spodoba się Wam pierwsza wróżba, która znajduje się w  kopercie numer 1 która powie Wam co spotka Was w niedalekiej przyszłości. Powodzenia

Pozdrawiam i pilnie Was obserwuję.

Czarodziejka z Łysej Góry

 

„Kolor prawdę ci powie”

 

Na stołach rozkładamy kolorowe kartony. Gdy muzyka gra dzieci improwizują ruchem rytm melodii. Muzyka cichnie każde dziecko staje przy wybranym przez siebie kartonie.

CZERWIEŃ – szczęście w życiu, jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem u dentysty.

RÓŻ – zakochasz się, pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i batony.

CZARNY– uważaj czekają cię kłopoty, nie niszcz zabawek i zostawiaj zawsze porządek po sobie.

NIEBIESKI – miłe towarzystwo, zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.

ŻÓŁTY- będziesz tęsknić za kimś bliskim, bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś

ZIELONY- spotka Cię niespodzianka, bądź ostrożny w drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez jezdnię.

 1. Zadanie III

Witam Was po raz drugi!!

Oto pierwsza wróżba. Rozejrzyjcie się dookoła , na pewno zauważycie kapelusz ale nie dotykajcie Go, bo wróżba się nie uda. Może go dotknąć tylko jedna osoba. Wybierzcie teraz wspólnie tą właśnie osobę . Jeśli już wybraliście, to niech ta osoba podejdzie do kapelusza i go weźmie. Dzięki tej wróżbie dowiecie się kim zostaniecie w przyszłości.

W środku znajdują się karteczki na których są narysowane są przedmioty, czynności, które służą ludziom w wykonywaniu określonych zawodów. Dzięki temu od razu odgadniecie kim w przyszłości będziecie

Powodzenia Czarodziejka z Łysej Góry

Każde dziecko kolejno losuje karteczkę, nauczycielka pomaga w rozpoznaniu zawodu wtedy gdy powstaje problem.

 1. Zadanie IV

Chłopcy i dziewczynki  z Przedszkola !

To już kolejna wróżba, którą dla Was przygotowałam. Każdy wylosuje jeden obrazek z postacią  zwierzątka, który powie mu jakie cechy charakteru nabędzie będąc już dorosłym mężczyzną czy tez kobietą.

Czarodziejka z Czarnej Góry

Dzieci siedzą w kole każdy losuje kolejno jeden z obrazków przedstawiających (lisa, kotka, misia, sowy, żółwia, papugi, ryby, lwa, myszki)

LIS – sprytny

KOTEK – miły

MIŚ – głodny

SOWA – mądry

ŻÓŁW – wolny

PAPUGA – gaduła

RYBA – zdrowy

LEW – dzielny, odważny

MYSZKA – szybki

 1. Zadanie V

Kochane Smerfiki !

Oto kolejna wróżba. Wróżba „Moneta w studni”. Na środku sali stoi miska z wodą. musicie pomyśleć życzenie, a następnie rzucić monetę tak, by trafiła do ustawionego przez nas wcześniej wiadra z wodą. Jeśli się uda, życzenie na pewno się spełni.

Czarodziejka z Czarnej Góry

Wybrane dzieci otrzymują monety 1 groszowe i wrzucają do „studni”. każdy z nich musi pomyśleć życzenie, a następnie rzucić monetę tak, by trafiła do ustawionego przez nas wcześniej wiadra z wodą. Jeśli się uda, życzenie na pewno się spełni.

 1. Zabawa ruchowa do piosenki: „Duszki”- doskonaląca orientację w przestrzeni.
 1. Zadanie VI

Smerfy !

Aż się zmęczyłam tymi wróżbami. Ale skoro ja przepowiadam Wam przyszłość to mam dla Was zadanie. Moja suknia była ozdobiona była pięknymi gwiazdkami. Spacerując nocą po Waszym przedszkolu podziwiałam Wasze prace. Z wrażenia wszystkie gwiazdki mi poodpadały. Proszę spróbujcie je posegregować. Może uda Wam się je policzyć.

Czarodziejka z Czarnej Góry.

 

Dzieci segregują gwiazdki ze względu na wielkość i kolor. Przeliczają ilość gwiazd w zbiorach. Posługują się określeniami: najmniej, najwięcej, tyle samo.

 1. Zadanie VII

Kochane Smerfiki!

Oto kolejna wróżba, która powie Wam kto z Was szybko znajdzie męża/ żonę.

Czarodziejka z Czarnej Góry

„Taniec ze zmianą partnera”. Dzieci tańczą dowolnie w parach przy muzyce. Na przerwę w muzyce szybko zmieniają partnera. Zmiana ta następuje kilka razy. Dzieci, które nie mają najpóźniej wezmą ślub.

 1. Zadanie VIII

Kochane Dzieci!!!

Mam nadzieję, że dobrze się bawicie.  Sprawdzicie  teraz jak będzie miała na imię Was mąż/ Wasza żona. Powodzenia

Wybierzcie dobrze.

Czarodziejka z Łysej Góry

Dziecko dotyka szpileczką w serduszko z imionami. Nauczycielka odczytuje imię. Dziecko wskazuje pierwszą głoskę w imieniu.

Chłopcy i dziewczynki skoro już wiecie jak ma na imię Wasza druga połówka zatańczcie mi taniec do piosenki z zaczarowanymi słowami.

 1. Zadanie IX

Kochane Przedszkolaki !

Oto kolejna wróżba, która powie Wam co wydarzy się w ciągu kilku tygodni, a ja sprawdzę jak radzicie sobie z dodawaniem

Czarodziejka z Czarnej Góry.

„Czarodziejska kostka”

 

Dzieci siadają wokół kręgu – każde po kolei rzuca dwiema kostkami do gry tak by trafić w karton. Po rzucie liczymy oczka, bez tych, które poleciały poza kartonowy krąg. Wynik to wróżba na ten tydzień.

 1. w tym roku znajdziesz nową pasję lub talent
 2. poznasz nowego przyjaciela lub… wreszcie dostaniesz zwierzątko
 3. niedługo dostaniesz naprawdę wspaniały prezent
 4. wycieczki i wesołe przygody
 5. pochwały w przedszkolu!
 6. nauczysz się nowego sportu (może jazdy na rolkach lub na nartach?) i będziesz zachwycony/a!
 7. zostaniesz królową lub królem karnawałowego balu! Szykuj już kostium!
 8. w tym roku polubisz coś czego nie znosiłaś/eś (szpinak?)
 9. czekają cię cudowne i pełne przygód ferie zimowe
 10. w tym roku szczęście będzie Ci dopisywać we wszelkich konkursach
 11. pogodzisz się z kimś kogo nie lubiłeś/łaś
 12. w tym roku czekają cię same wspaniałe chwile i drobne kłopoty nie zdołają zepsuć Ci humoru
 1. Zadanie X

Kochane Dzieci!!!

Mam nadzieję, że podobają sie Wam moje wróżby.  sprawdzicie  teraz co czeka Was w dalekiej przyszłości. Powodzenia

Pozdrawiam i pilnie Was obserwuję.

Czarodziejka z Łysej Góry

Wróżba „Co mówią gwiazdy?” Na środku sali leżą gwiazdy, a pod nimi symbole. Dzieci biegają po sali i śpiewają piosenkę. Na przerwę zatrzymują się i sprawdzają znak ukryty pod gwiazdą.

Korona – w przyszłości będziesz ważną osobą, obejmiesz ważne stanowisko.

Serce – czeka Cię wielka miłość i szczęście rodzinne.

Moneta – będziesz bardzo bogata/y. Sukces w interesach.

Gwiazda – zostaniesz aktorką/em lub piosenkarką/piosenkarzem. Będziesz gwiazdą.

Palma – czekają cię wspaniałe przygody. Zostaniesz podróżnikiem.

Różaniec – będziesz księdzem lub zakonnicą.

Jabłko – nowe życie, odrodzenie, ożywienie interesów.

Książka – kariera naukowa.

Medal – przepowiednia kariery sportowej.

 1. Zadanie XI

Kochane Przedszkolaki!

Oto kolejna wróżba, spróbujcie, bez podglądanie spróbować i nazwać smak jaki degustujecie.

Czarodziejka z Czarnej Góry.

Dzieci wybierają kubeczek, wkładają paluszek i nazywają smak jaki degustują:

Cukier- słodkie, przyjemne życie

Pieprz- życie pełne wrażeń

Sól- dużo niespodzianek

 1. Zadanie XII

Chłopcy i dziewczynki  z Przedszkola

To już ostatnia wróżba, którą dla Was przygotowałam. Sprawdzimy kto z Was będzie najwyższy. Dziękuję za wspaniałą zabawę i do zobaczenia w przyszłym roku.

Czarodziejka z Czarnej Góry

Najmłodsi wyciągają z koszyka po 1 sznurówce. Porównujemy ich długość – kto wyciągnął najdłuższą, ten urośnie największy.

 1. Odczytanie drugiej części Listu.

Smerfiki,

Cieszę się, że tak dobrze się bawiliście. Ale mam dla Was najważniejszą wiadomość. Posłuchajcie uważnie. To jacy będziecie, kim zostaniecie i co Was czeka zależy tylko od Was i żadna wróżba tego nie zmieni. Jestem pewna, że jeśli będzie grzeczni i będziecie się pilnie uczyć to każdy z Was będzie mądry, a w przyszłości zostanie tym o kim marzy i spełni swoje najskrytsze marzenia. Pamiętajcie Wasz los jest tylko w Waszych rękach.

Czarownica