Scenariusz zajęć w gr.: „Smerfy” (4,5-latki) z wykorzystaniem METODY AKTYWIZUJĄCEJ BURZA MÓZGÓW:

Temat zajęć: Jak dbać o nasza planetę?

Cel główny: rozwijanie wszechstronnej aktywności dziecka

Cele: Dziecko:
– wie, jak dbać o naszą planetę,
– wypowiada się na podstawie własnych doświadczeń,
– wykonuje prace plastyczną,
– zna sposoby powtórnego wykorzystania opakowań

Forma: indywidualna, zbiorowa

Metoda: metoda burzy mózgów

Pomoce: ilustracje do zajęć, materiały wykorzystywane podczas zabawy dydaktycznej

Przebieg zajęc:

1. Rozmowa na temat dalszego wykorzystania zużytych opakowań
– Co robi się później z tymi przedmiotami?
– Jak można wykorzystać je jeszcze? Co można zrobić z niepotrzebnych opakowań? (własne pomysły dzieci – zastosowanie ” burzy mózgów”).

2. Omówienie sposobów powtórnego wykorzystania opakowań:

a) szkło
– wykorzystać do zapraw
– zrobić z nich wazoniki
– sprzedać w sklepie i zarobić pieniądze

b) gazety, papier
– spalić w piecu
– wycinać obrazki
– zrobić do zabawy kulki, samoloty
– malować gazety
– zabawy z gazetami
– zbierać gazety na makulaturę, którą przetwarza się na nowy

Zabawa ruchowa z gazetami:
wieje wiatr – dmuchamy w gazetę ( ćw. oddechowe)
pada deszcz – stukanie w gazetę ( ćw. rytmiczne)
parasol – chowamy się pod gazetą
wieją wiatry: huragan, wichura, zefirek ( poruszanie
gazety wolno, szybko)
omiń kałuże – przeskakiwanie gazet (ćw. ruchowe)
papierowa piłeczka – zwijanie gazety w kulkę i podrzucanie

c) plastykowe opakowania
– zrobić wazoniki
– zrobić zabawki

d) puszki, metalowe przedmioty
– można z nich zrobić zabawki
– można z nich zrobić instrumenty muzyczne
– zbierać i sprzedać na złom (zostaną przetopione w hucie i ponownie z nich zrobione nowe puszki)
* wykonanie z puszki instrumentu, z pomocą rodziców (dzieci wypełniają puszki pestkami, kamieniami, rodzice zaklejają puszki, wspólne naklejanie ozdób)
* zaśpiewanie piosenki z akompaniamentem wykonanego instrumentu

3. Rozmowa ze zwróceniem uwagi na konieczność zbierania śmieci, dbania o czystość naszego środowiska.

– Czy można wyrzucać odpady na skwery, na ulicę, do lasu? A co należy z nimi robić?
– Uczestniczymy w akcji Sprzątania Świata – Po co powstała taka akcja ? Czy jest potrzebna?
– Co robicie w domu ze śmieciami?

4. Pogadanka na temat dalszych losów śmieci

* Zwrócenie uwagi na fakt: śmieci wywozi się na wysypisko, na którym leżą latami zanim się rozpadną na drobne elementy, zajmują dużo miejsca; powstaje nieprzyjemny zapach; są niewykorzystane, a może być inaczej)
* Konieczność segregacji odpadów (do oddzielnych worków szkło, do innych papier, w jeszcze innym worku plastik)
* Kolorowe pojemniki recyklingowe stojące na ulicach- objaśnienie znaczenia kolorów
* Zachęcanie do ograniczania śmieci np. pakowania towarów do papierowych torebek, z materiału, do koszyków, a nie do torebek foliowych

5. Segregacja przyniesionych przez nauczyciela odpadów do oddzielnych worków.

6. Wykonanie lalki z papierowej torebki:
– zapoznanie ze sposobem wykonania lalki
– praca dzieci
– prace porządkowe
– prezentacja lalek

7. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
* O czym dzisiaj rozmawialiśmy?
* Jak należy postępować z odpadami?
* Dlaczego trzeba segregować odpady?
* Jak można powtórnie wykorzystać papier?

Opracowała: mgr Pękala Natalia