Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dyni. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Scenariusz zajęć zrealizowanych w grupie Żabki:

Temat zajęć: Święto Dyni

Cele ogólne:
Rozwijanie mowy i myślenia poprzez aktywny udział w zajęciach.
Cele operacyjne: Dziecko:
– uczestniczy w zabawach ruchowych
– tańczy i śpiewa proste, znane piosenki z repertuaru dziecięcego
– odpowiada na pytania do tekstu
– poznaje rodzaje dyni
– klasyfikuje dynie
– opisuje wygląd dyni
– bierze udział w dyniowych zawodach
– uczestniczy w zabawie z chustą animacyjną
Metody:
Czynna, oglądowa, słowna
Formy:
Indywidualna, zbiorowa
Pomoce: płyta CD z piosenkami, dynie, ilustracje dyni, materiały do zabawy dydaktycznej,
materiały do zabaw ruchowych, medale, chusta animacyjna, pestki dyni

Przebieg zajęć:

1. Powitanie piosenką: „Wesoło się witamy” oraz „Zróbmy wielkie koło”.

2. Wprowadzenie do tematu.
ZAGADKA
Okrągła, pękata, rumiana jak słońce.
W środku chowa pestki, jak grosze w skarbonce. (dynia)

3. Rozmowa kierowana w oparciu o wiersz „Dynia” (autor nieznany).
Dynia dojrzała jest wielka okazała. Związana z przemijaniem i jesieni odkrywaniem. To
rekompensata za utratę letniego słońca, dlatego taka piękna pomarańczowa gorąca. Miej jak
dynie wielkie marzenia i ich optymizm do spełnienia. Gdy zobaczysz krzywo uśmiechnięte
dynie już wiesz że jesteś w Haloweenie. Dynia grubą skórę ma i nic od zewnątrz jej nie
zanieczyszcza. Najlepsza na odchudzanie, więc zabieram się za organizmu oczyszczanie.
Zadbasz o linię kiedy zjadasz codziennie dynię. Ma właściwości lecznicze, właśnie na to
bardzo liczę. Z dyni proszę panów i pań zrobisz mnóstwo pysznych dań. Kiedy zjadasz zupę z
dyni czujesz się jak bogini. Zdrowy wyjątkowy i pożywny z dyni najlepszy sok warzywny.
Dynie to warzywa sławne smaczne, odmładzające i lekkostrawne.
Rozmowa dotycząca przyniesionych dyń: pokaz, opisywanie wyglądu, kształtu, wielkości,
ciężaru i właściwości odżywczych, poznawanie odmian, pochodzenia.

4. „Wędrująca dynia” – zabawa integracyjna w kole. Dzieci podają sobie dynię z ręki do ręki
do muzyki, na przerwie w muzyce mówią wyraz zaczynający się głoską d.

5. Zabawy integracyjna z chustą animacyjną:
Dynie małe, (ręce z chustą w dół)
dynie duże, (ręce z chustą w górę)
dynie w dole, (przykucamy)
dynie w górze.(wspinamy się na palce)
Dynie z lewej, (ręce w lewo)
dynie z prawej, (ręce w prawo)
dynie kręcą się w zabawie.( idziemy w koło)

6. Dyniowe zabawy matematyczne:
Klasyfikowanie dyń według kształtu, wielkości, koloru.
Przeliczanie dyń (mniej, więcej, tyle samo).
Określanie ile jest dyń (mało, dużo).
Określanie, który z kolei.
7.”Co znajdziemy w dyni?” – przekrojenie dyni i oglądanie jej wnętrza.

8. „Jak smakują pestki dyni?”- degustacja pestek dyni.

9. „Skoczna dynia” – dzieci kładą przed sobą dynie i na polecenie nauczyciela przeskakują
nad dynią do przodu, do tyłu, bokiem, obunóż, na jednej nodze.

10. „Dyniowy slalom” – rywalizacja drużynowa, kto pierwszy pokona przygotowany slalom z
dyń

11. „Podaj dynię – rywalizacja drużynowa, podawanie sobie dyni nad głowami, między
kolonami, z boku.

12. „Toczenie dyni” – toczenie dyni po podłodze omijając slalomem przeszkody.

13. „Dynia” praca plastyczna.

 

Opracowała mgr Pękala Natalia